Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Sledge hokej

Sledge hokej je forma klasického lední hokeje pro lidi s handicapem. Hráči se pohybují na speciálních saních, kterým se říká sledge. Tu tvoří kovová konstrukce, která je ve spodu opatřená dvěma noži a hráči sedí ve speciálním plastovém sedáku. K pohybu se používají 2 krátké hokejky s ostrými hroty na konci. Hraje se na hřišti klasických rozměrů jako pro lední hokej a počet hráčů je také stejný jako u klasického hokeje, tedy 5 + brankař. Sledge hokej je sport převážně pro handicapované hráče, ale v České Republice mohou hrát i hráči zdraví, kteří jsou během hry také usazeni na sáňkách. V každém týmu může být maximálně 5 zdravých hráčů, ale v jeden okamžik smí být na ledě pouze 2 z nich. Střídačky a trestné lavice jsou umístěny na ledě u mantinelu, jinak se pravidla neliší od klasického ledního hokeje. Výstroj hráčů je také stejná, jen na místo bruslí mají pevnou obuv.

 

Historie sledge hokeje

Sledge hokej vznikl ve Švédsku počátkem 60. let minulého století, kde skupina nadšenců v rehabilitačním centru vymyslela první sledge. V roce 1969 se uskutečnilo první mezistátní utkání mezi týmy Norska a Švédska. Na počátku 80. let vznikl sledge hokej také ve Velké Británii a v Kanadě. Na počátku 90. let se sledge hokejová rodina rozrostla o USA, Japonsko a Estonsko. V roce 1994 se sledge hokej poprvé v historii představil na ZPH v Norském Lillehamru.

Na přelomu tisíciletí se přidaly také týmy Německa, Koreji a Nizozemska. V české Republice vznikl první tým v roce 1999 ve Zlíně. V roce 2002 se přidaly týmy Kolína a Olomouce a mohl se tak začít hrát historicky první ročník soutěže pod názvem Český pohár. Jeho prvním vítězem se stali Sedící berani ze Zlína. Rok poté vznikly další 2 týmy v Karlových Varech a Českých Budějovicích. Vítězem tohoto ročníku České sledge hokejové ligy se stal nováček z Českých Budějovic. V roce 2005 se na Českém území uskutečnilo Mistrovství Evropy, kde Česká reprezentace, v konkurenci 6 mužstev, obsadila 4. místo.

V roce 2005 přibyl do České ligy, v pořadí již 6. celek, Sparta Praha. V roce 2007 Česká Republika obsadila 2. místo na Mistrovství Evropy v Itálii. O rok později se Česká Republika zúčastnila Mistrovství Světa skupiny B v Americkém Bostonu, kde skončila na 2. místě a vybojovala si tak právo účasti na MS skupiny A konaném v roce 2009 v Ostravě. Tento turnaj byl zároveň i kvalifikací na ZPH 2010, které se konaly v Kanadském Vancouveru. Díky 5. místu z MS se reprezentace na hry kvalifikovala a stejný výsledek zopakovala i v Kanadě.

V roce 2009 vznikl nový klub ve Studénce a v roce 2011 také v Pardubicích.